Leadership Assembly
 

President

Carrie Barnett 

[email protected]

President's Page

 

Past President

Alice Tavani 

[email protected]

 

President Elect

Matt Young 

[email protected]

 

Secretary
Mindy Staley

[email protected]
 

Treasurer
Beverly Finkel

[email protected]

Financial Statements

 

Student Programming Chair Leslie Koelsch Carson 

[email protected]

 

1st Vice President
Lisa Girlie

[email protected]

 

2nd Vice President

Mary Haas

[email protected]

 

OAE Foundation
Dennis Cannon

[email protected]

Foundation Page
(Grants and Scholarship Information)

 

State Conference Coordinator
Kurt Reichert

[email protected]

 

Membership Chair
Gayle Mulder 

[email protected]

Membership Information

 

Communications Chair
Melissa Sand

[email protected]

Communications Page
 

Parliamentarian
Mary Green

[email protected]

 

Elected Assembly Member
Lisa Girlie

[email protected]

 
Regional Directors
 

1st Vice President

Lisa Girlie

[email protected]

Regional Director

 

Central RD
Kathy Fuller

[email protected]

Central Region

 

 

Northwest RD
Lisa Girlie

[email protected]

Northwest Region

 

Southwest RD
Jacquelyn Sommer

[email protected]

Southwest Region
 

East Central RD
Sarah Shumaker

[email protected]

East Central Region

 

North Central RD
Tracy VanBuskirk

[email protected]

North Central Region

 

Northeast RD
MaryElizabeth Norman

[email protected]

Northeast Region

  East RD

Shauna Benson

[email protected]

East Region
 

Southeast RD
Jennifer Appelfeller

[email protected]

Southeast Region

 

Western RD
Megan Newton

[email protected]

Western Region

 PR/Advocacy

 

2nd VP
Gayle Mulder

[email protected]

PR/Advocacy Page

 

Central PR/Advocacy Chair
Christina Clumm

[email protected]

   

East PR/Advocacy Chair
Cheryl Swain

[email protected]


 
 

North Central PR/Advocacy Chair
Tracy Mathys

[email protected]

 

Southeast PR/Advocacy Chair
Ashton Peck

[email protected]

 

Northeast PR/Advocacy Chair
Trina Parrish

Stephanie Clements

[email protected]

 

Northwest PR/Advocacy Chair
Erin Johnson

[email protected]

 

Western PR/Advocacy Chair
Jackie Mahaffey

[email protected]

 

Southwest PR/Advocacy Chair
Mollie Williams

[email protected]

 

Alliance Representative
Tim Katz

[email protected]

OAAE Website

 Professional Standards

 

Past President
Laura Tawil

[email protected]

Distinguished Fellows Chair
Barrie Archer

[email protected]
 

Secondary Division Chair
Julie Kruger

[email protected]

Secondary
Division

 

Museum Division Chair

TBD

[email protected]

Museum Division

Pre-Service Division Chair
Amelia Golec

Colton Brown

[email protected]

Student Division


 

Supervision/ Policy
/Administration
Division Chair
Dr. Lillian Lewis

[email protected]

Supervision/Policy/Administration Division 
 

Higher Ed. Division Chair
Dr. Stephanie Danker

[email protected]

Higher Ed Division

 

Emeritus Division Chair
Cathy Sweny

[email protected]

Retired Division

 

Professional Development
Division Chair
Juliann Dorff

[email protected]

Professional Development Division

 

Middle School Division Chair
Jane Taylor

[email protected]

Middle Division
 

Elementary Division Chair
Kate Ungrund

[email protected]

Elementary Division

   

 State Conference Committee 2018

 

State Conference Coordinator
Kurt Reichert

[email protected]

Conference Page

 

Local Chair
Juliann Dorff

[email protected]

 

Registrar
Leslie Koelsch

[email protected]

Conference Registration

 

Workshop Co-Chair
(Booklet)
Bianca Burwell

[email protected]

 

Workshop Co-Chair
(Schedule)

Diane Thorpe

[email protected]

Professional Development
Juiann Dorff

 [email protected]

Earning PDU's

 

Awards
Dr. Linda Hoeptner- Poling
[email protected]

Awards

  State Membership Chair

Suzanne Mitolo

[email protected]

Membership Information

Treasurer
Beverly Finkel

[email protected]

Financial Statements

 

President (Ex-officio)
Alice Tavani

[email protected]

President's Page 
 

Marketing Chair
Michelle Kane

[email protected]

 

State Speaker Chair 

Sarah Danner Hebdo

[email protected]

Communications Committee

 

Communications Chair
Melissa Sand

[email protected]

Communications
Page

 

Email Social Media Chair
Jason Cox

[email protected]

 

Artline Editor
Johnathon Juravich

[email protected]

Ohio ArtLine

 

Historian Chair 
Randy Robart 

[email protected]


 

Forms Chair
Sarah Shumaker

[email protected]

 

Digital Content and Webmaster
Karen Rellar

[email protected]

Marketing Chair
Michelle Kane

[email protected]

Advertising

 

Website Editor
Abby Hanser

[email protected]

 Nominating Committee

 

Past President
Laura Tawil

[email protected]

Membership Chair
Suzanne Mitolo

[email protected]

Membership Information


 

Parliamentarian
Mary Green

[email protected]

   

Student Programming Committee

 

Student Programming Coordinator
Leslie Koelsch Carson

[email protected]

 

YAM Exhibit Chair
Mary Sala 

Stacey Battoclette

[email protected]

YAM

YAM Flag/Graphic Chair
Amy Cholkas

[email protected]

YAM Flag

YAM Coordinator
(Archivist)
Robin Klass

[email protected]

YAM 
 

Jerry Tollifson Art Criticism Chair
Chris Bergert

[email protected]

JTACO

 

YPAE Exhibit Chair
Julie Brewer

[email protected]

YPAE
 

HS Exhibit Chair
Jennifer Thompson

[email protected]

High School Show

 

House of Reps Chair

TBD

[email protected]